24. november 2013

Talvised pühad Pärnu muuseumis

Talvine pühadering
Fantaasialinn Pärnu Muuseumis
Avatud 1.12.2013 (alates 14.00)  – 9.03.2014, kell 10.00 - 18.00.
Pärnu Muuseumis avatakse talviseid rahvakalendri tähtpäevi meenutav näitus „Talvine pühadering. Fantaasialinn Pärnu Muuseumis“.
Eesti rahvakalendriks nimetatakse eestlaste pärimuslikku ajaarvestuse ja tähtpäevade süsteemi, millega seostuvad kindlad  uskumused, kombed ja tavandid. Pärnu Muuseumi uuel näitusel tutvustatakse ajaloolisel Pärnumaal elavate kihnlaste, rannarootslaste, venelaste ja eestlaste talviseid rahvakalendri pühasid. Näituse külastaja satub fantaasialinna, kus elavad erinevate mälestuste ja traditsioonidega inimesed. Näitusel on taaselustatud 19. sajandi talutuba, Kihnu, Rannarootsi ja vene kodude fragmendid ning nõukogudeaegne linnatuba. Taustal jooksevad meeleolukad kroonikakaadrid  nõukogudeaegsest olmest ja pühadest. 
Näitus võrdleb Pärnumaal elavate rahvusgruppide tavasid ja kombeid talviste kalendripühade lõikes. Alates detsembri tähtpäevadest kuni vastlateni välja kõrvutatakse Kihnu, Rannarootsi, Eesti ja Vene pühade tähistamise kombestikku, uskumusi, tabusid ja lõbustusi. Selgitatakse kuidas pidas lihtinimene jõule, nääre, vastlaid jt talviseid pühi eesti-, vene-, rannarootsi- või kihnupäraselt. Mida tohtis sel pimedal ja müstilisel ajal teha ning mis oli tabu, mida söödi-joodi ja kuidas lõbutseti.
Näitusel on kõrvutatud maainimese vanad rahvakombed ja tavad nõukogudeaegse linnaühiskonna traditsioonidega. Nõukogude ajal ei soositud vanarahva kalendritähtpäevi ning kiriklikud jõulupühad olid keelatud. Nääride tähistamine jõule meenutava kombestikuga sai alguse Nõukogude Venemaalt, kus seda soovitava Pavel Pastõševi artikli avaldas ajaleht Pravda 1935. aastal. Nääridest kujunes aasta kõige oodatum  ja suurem pidu, mida kõikjal kodudes tähistati kuuskede ehtimise ja rikkaliku pidulauaga. Näitusel käsitleb antud perioodi 1950 - 60. aastate linlase tuba. Filatelistist linnakodaniku toa seinu ehivad meeleolukad pühadekaardid ja televiisorist jookseb nääriõhtu programm.
Eksponeeritud on palju originaalesemeid Pärnu, Kihnu ja Rannarootsi Muuseumi kogudest ning Ljubov Petrova erakogust.
Näitusega kaasnevad pedagoogilised programmid, loenguõhtud ning perepäevad.
Näitus on valminud koostöös Kihnu Muuseumi, Rannarootsi Muuseumi, Vene talu, Viljandi Kultuuriakadeemia rahvusliku käsitöö osakonna ja Henno Sepaga. Näituse koostasid Marju Kurvits, Kristiina Vunk, Indrek Aija, Ülli Kont ja Triin Tammann. Kujundas Lea Ojam. Näitust toetas RMK ja Pärnu linn.
Näitus on avatud Pärnu Muuseumis (Aida 3) 1.12.2013 – 9.03.2014, kell 10.00 – 18.00.
Olete oodatud!

Pärnu Muuseum
Aida 3
80010 Pärnu
www.parnumuuseum.ee

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar